Yaptırımların kaldırılmasının ardından ilk Airbus uçakları İran’a ulaştı

İran’a uygulanan uluslararası yaptırımların kaldırılmasının ardından, İran Airbus’tan 100 kadar yeni uçak satın almıştı.
Yapılan anlaşmanın ardından ilk uçakların İran’a ulaştığı bildirildi.

İran’ın Boeing’den de 80 uçak aldığı aktarılırken, İran’ın yaptırımlar sebebiyle çok uzun süredir yeni uçak satın alamadığı biliniyor.

İran ve Airbus arasında 10 milyar dolarlık anlaşma

İran Air ile Fransız uçak üreticisi Airbus yetkilileri arasında 100 yolcu uçağı alımına ilişkin nihai anlaşma imzalandı.

İran Hava Yolları (İran Air) ile Fransız uçak üreticisi Airbus yetkilileri arasında 100 yolcu uçağı alımına ilişkin nihai anlaşmanın imzalandığı bildirildi.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, İran Hava Yolları Genel Müdürü Ferhad Pervereş, anlaşmanın başkent Tahran’a gelen şirket yetkilileriyle imzalandığını aktararak, “Airbus şirketiyle 100 uçak alımına ilişkin nihai anlaşmaya varıldı.” ifadesini kullandı.

Anlaşmaya göre, gelecek yıl 7 veya 8 uçağın İran Hava Yollarına teslim edileceğini belirten Pervereş, anlaşmanın yaklaşık 10 milyar dolar değerinde olduğunu kaydetti.

Pervereş, daha önce varılan anlaşmanın 118 uçağı kapsadığını ancak A380 tipi uçakları almaktan vazgeçtiklerini, bu nedenle sayının 100’e düştüğünü ifade etti.

İran Air ile Amerikan uçak üreticisi Boeing arasında da 80 yolcu uçağı alınmasına yönelik nihai anlaşmaya geçen hafta varılmıştı.

İran ve Airbus arasında 10 milyar dolarlık anlaşma

İran ve Airbus arasında 10 milyar dolarlık anlaşma biyografiyi whatzapp ile paylaşın İran ve Airbus arasında 10 milyar dolarlık anlaşma biyografiyi twitter’de paylaşın İran ve Airbus arasında 10 milyar dolarlık anlaşma biyografiyi facebook’ta paylaşın İran ve Airbus arasında 10 milyar dolarlık anlaşma biyografiyi google-plus’te paylaşın Yazdır: İran ve Airbus arasında 10 milyar dolarlık anlaşma biyografiyi google-plus’te paylaşın İran ve Airbus arasında 10 milyar dolarlık anlaşma Word

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın