Gazeteci Banu Güven 16 Nisan’da yapılacak ‘başkanlık’ referandumunda gazetecilerin tıpkı İrfan Değirmenci gibi neden ‘Hayır’ demesi gerektiğini anlattı. Referandumun hayati olduğunu vurgulayan Güven “Gazetecileri keyfine göre cezaevine atan bir sistem söz konusu ise gazeteci elbette buna karşı çıkar” dedi.

Gazeteci Banu Güven, Köln radyosu WDR’nin “Sansürsüz Türkiye” haber platformuna, gazetecilerin ‘Hayır’ tercihlerini neden açıklamaları gerektiğini anlattı.

Referandumda ‘Hayır’ oyu vereceğini açıkladığı için Kanal D’deki işinden kovulan İrfan Değirmeci’yi örnek veren Güven, şunları söyledi:

Hayır, hayır, hayır. İnadına pencereyi açıp, sokağa çıkıp ‘Hayır’ diye bağırmak istiyorum. ‘Gazeteci tutumunu açıklar mı, taraf olur mu hiç?’ diye soracaksınız belki. Cevabım: Evet. Eğer konu bu kadar hayatiyse elbette olur. Demokrasi yerine otoriterlik söz konusu ise elbette olur. Gazetecileri keyfine göre cezaevine atan, onların ekmeğiyle oynayan, ‘söz dinlemeyen’ her medya kuruluşuna kilit vuran, ifade özgürlüğünü gasp eden bir sistem söz konusu ise gazeteci elbette buna karşı çıkar. Aynı İrfan Değirmenci’nin yaptığı gibi.

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın