Dünya gündemine oturan Nusret’in hepinizi şaşırtan yükseliş hikayesi

Nusr-et Steak House’ların yaratıcısı Nusret Gökçe, sıfırdan başladığı kariyerini emin adımlarla yükselterek bugün yeme içme kültüründe büyük başarılara imza atmaya devam ediyor. Paylaştığı video sayesinde viral olarak sosyal medyada büyüyen Nusret‘in resmini en sonunda Bruno Mars‘ın da paylaşmasıyla işletmecinin ünü dünyaya yayılmış durumda. Geldiği noktada, restoranına birçok farklı bayi ekleyerek büyümeye devam eden Nusret’in başarı hikayesini sizler için derledik.

Eğitim almadan çalışmaya başladı

Beş kardeşin sondan ikincisi olarak dünyaya gelen Nusret Gökçe, ailesinin maddi imkansızlıkları nedeniyle ortaokulu bıraktıktan sonra kasap olan abisinin de yardımıyla kasap çıraklığına başladı. 13- 14 yaşlarında Günaydın Kasap’ta uzun süre çırak olarak çalışan Nusret’in ilk başlarda ete dokunması bile yasakken, 2007 yılında kasap restoran konseptiyle hizmet veren bir mekana geçmesiyle kariyerini de şekillendirmeye başlamış oldu.

Yaptığı etlerle müşterilerin ilgisini çekmeyi başaran Nusret, daha sonrasında bir müşterisinin de yardımıyla etle ilgili tüm detayları öğrenmek için son maaşını alıp 2009 yılında Arjantin’e gitti ve orada üç ay boyunca kaldı. Çiftliklerde, kasaplarda ve restoranlarda gezerek kendini et konusunda geliştiren Nusret, Türkiye’ye dönerken öğrendikleri sayesinde kasap- restoran konseptine ‘Lokum’, ‘Ceviz’, ‘Kafes’ gibi yenilikler getirdi. 2010 yılında Amerika’ya da gitmek için başvuruda bulundu ve zorluklar çekerek de olsa gitmeyi başardı. ABD’de yaptığı mönü New York Times’ta yayımlandı.

Kendi restoranını açıyor

Türkiye’ye tekrar döndüğünde ise artık hedefi kendi restoranını açmaktı. Bunun için birçok ünlü kişiyle görüşen Nusret, kararsız kaldığı bir anda Mithat Erdem’in kendisini arabayla evine bırakmayı teklif ettiği için daha samimi buluyor ve ortaklık teklifini kabul ediyor.

2012 yılında ise yine bir başka müşterisi olan Ferit Şahenk (Doğuş Grubu), Nusret’le ortak oluyor. Şu an İstanbul’da Etiler, Bebek, Nişantaşı olmak üzere üç farklı konumda restoranı bulunan Nusret’in aynı zamanda Ankara, Bodrum ve Dubai’de farklı şubeleri bulunuyor.

Paylaşımları viral oldu

Nusret, ayrıca Instagram ve Twitter hesabı üzerinden paylaştığı video ve resimlerle de dikkatleri kendi üzerine çekmeyi de başarıyordu. En son paylaşımında kestiği T-bone steak ile çok ilgi gören ve videosu viral haline gelen Nusret’in, Bruno Mars da videosundan bir ekran görüntüsünü alarak paylaştı.

Nusret‘in 2 milyondan fazla görüntülenen videosu; yukarıda

Nusret’in Birbirinden Ünlü Müşterileri

Ünü ülkemizi aşarak yurtdışına taşan ve Twitter’da #saltbae hashtagiyle dünya çapında gündem olan Nusret’in Türkiye’den ünlü misafirleri hakkında yaptığı birbirinden absürd yorumlara göz atalım.

Sosyal medyada müşterileri ile çektirdiği fotoğtafları paylaşan Nusret’in müşterileri genellikle hepimizin tanıdığı ünlü isimler.
Kuzuyu yatırdık 🙂

Nutella mı? Nurrella mı? dedi.

Aslan hemşerim😉
Sizi gidi heyvan eti yemisler dedi
10 uzerinden 11 dedi
Herseyi devletten beklemiyceksin dedi
Senin etler insani guzelleştiriyor dedi
Senin havan başka dedi
Muge Anlı “Kaybolan danalari da bulucam” dedi
Dizinde uyuturmusun dedi
Senin sesin daha yanik dedi
Sen beni guldurdun Allah’da seni guldursun dedi

Bruno Mars da ekran görüntüsü alarak bu paylaşımı yaptı;

https://twitter.com/BrunoMars/status/818245808080334848/photo/1

 

Facebook Comments

1 YORUM

Bir Cevap Yazın