Kemal Kılıçdaroğlu: Büyük oranla ‘Hayır’ çıkmasını bekliyoruz

Katıldığı TV programında referandum sürecine ilişkin merak edilen soruları yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Her vatandaş sandığa gidip oyunu kullanmalı. Bu halk demokrasiyi savunuyor. Parlamento işlevsiz hale getirildi. Büyük oranla “Hayır” çıkmasını bekliyoruz. MHP tabanı ülkesine sahip çıkan bir taban.’ ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı TV programında referandum sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları;

Parlamenter demokratik sistemin bütün olumsuzluklara karşı getirdiği bir avantaj var. Düşüncelerimizi bir şekliyle ifade edebiliyoruz. Eğer farklı bir tablo çıkar daha baskıcı bir yönetim gelirse o zaman toplumsal fazla olur. Bunun olması da doğrudur. Ama bunu bir iş savaş olur diye algılamak doğru değil. Korku üzerine siyaset kurmamak gerek. Referanduma gidiyoruz. Bunun topluma neye mal olacağını siyasetçilerimizin oturup anlatması lazım. Temel sorunumuz burada. Siz vatandaştan evet oyu istiyorsunuz. Evet veremezseniz iç savaş çıkar diyorsunuz. Adamın çocuğu var, karısı var yani umut değil korku aşılanıyor. Bu asla doğru değil. Siyasetçi biz bu anayasa değişikliğini parlamentoya getirdik bir değişiklik yaptık oy verdik buna kabul edildi ve halka gidiyoruz. Şunun için yaptık biz bu değişikliği bu gerekçeleri haklı buluyorsanız evet diyin. Eğer siz eveti anlatamıyorsanız halkı korkutarak, baskı kurarak evet demezseniz iç savaş çıkacaktır, insanlar ölecektir hangi demokrasideyiz biz. Kendi yaptıklarının nasıl sonuçlar doğuracağını halka anlatamayan bir siyaset anlayışı iç savaş tehdidi ile evet oylarının artacağını düşünüyorsa bu son derece yanlıştır.

CHP liderinin katıldığı programın sunucusu Ahmet Arpat tarafından sorulan, ‘Sizin istediğiniz doğrultuda bir karar çıkacak mı?’ sorusunu; Kılıçdaroğlu şu şekilde yanıtladı:

Elbette çıkacak. Millet kendi egemenliğini hakimiyetini niye versin?

Her vatandaş sandığa gidip oyunu kullanmalı. Bu halk demokrasiyi savunuyor. Parlamento işlevsiz hale getirildi. Büyük oranla “Hayır” çıkmasını bekliyoruz. MHP tabanı ülkesine sahip çıkan bir taban.

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın