SAMER, Kürt illerinde ‘başkanlık’ referandumuna ilişkin yaptığı kamuoyu araştırma sonuçlarını paylaştı. Buna göre bölgedekilerin yüzde 57,4’ü başkanlığa  ‘hayır’ diyor.

Diyarbakır merkezli Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER), Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 16 ilde Nisan ayındaki referanduma ilişkin yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını paylaştı.

Yüzde 57,4 ‘hayır’ diyor

Buna göre  “Bu pazar Referandum olsa oyunuz ne olur?” sorusuna ankete katılanların yüzde 57,4’ü “hayır”,  yüzde 25,1’i “evet” yanıtını verdi. Karar vermediğini söyleyenlerin oranı ise tartışmaların aksine 7,6 da kaldı. Halkın 4,4’ü referandumda sandığa gitmeyeceğini açıklarken; yüzde 5,5’i soruya yanıt vermedi.

SAMER’e göre çıkan sonuçlar değerlendirildiğinde, kamuoyunda tartışılanın aksine sandığa gitmeyeceğini beyan eden seçmen sayısı sadece yüzde 5,5.

Sandığa gitmeyenlerin partilere göre dağılımı

Araştırmada, sandığa gitmeyenlerin oy verdikleri partilere göre dağılımı ise şöyle: 1 Kasım’da CHP’ye oy verenlerin yüzde 8,6’sı, MHP’ ye oy verenlerin yüzde 8’i, HDP’ye oy verenlerin yüzde 3,5’i.

‘Hayır’ diyenlerin oy verdikleri partiler

Referandumda ‘hayır’ oyu vereceğini söyleyen katılımcıların oy verdikleri partilere göre dağılımı ise şöyle:

HDP’ye oy vereceğini söyleyenlerin 89,7’si,

CHP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 75,7’si,

MHP oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 68’i.

Pazar seçim olsa?

Bu soruya da SAMER’in araştırmasına katılanların yüzde 41.7’si HDP, yüzde 24.9’u AKP, yüzde 7.9’u CHP, yüzde 1.9’u ise MHP olarak cevap verdi.

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın