Marilyn Monroe ‘nun Arşivlik Fotoğrafları

0
423

İŞTE ZAMANA MEYDAN OKUYAN KARELER

Marilyn Monroe (1 Haziran 1926-5 Ağustos 1962) sinemada önceleri komik, “aptal sarışın” karakterleri

ni oynadı. 1950’lerin popüler seks simgelerinden birisi olarak görüldü. Bugün yirminci yüzyılın âdeta klasikleşmiş popüler kültür ikonlarından biri olarak kabul ediliyor.

Los Angeles’ta doğup büyüyen Monroe, çocukluğunun önemli bir bölümünü koruyucu evlerde ve yetimhanede geçirdi ve on altı yaşında evlendi.

Savaş yıllarında, 1944’te bir fabrikada çalışırken bir fotoğrafçıya tanıtıldı ve ilk fotoğraflarıyla başarılı bir model olarak öne çıktı. Bir dizi küçük rolden sonra Fox ile 1951’de yeni bir sözleşme imzaladı. 1953 yılına gelindiğinde Monroe artık en popüler Hollywood yıldızlarından biriydi. Gene de oyunculuk kariyeri boyunca aldığı düşük ücretlerin hayal kırıklığıyla yaşadı.
Marilyn Monroe’nun sıkıntılı ve sorunlu bir özel hayatı oldu. Madde bağımlılığıyla, depresyon ve kaygıyla mücadele etti. Boşanmayla sonuçlanan emekli beyzbol yıldızı Joe DiMaggio ve oyun yazarı Arthur Miller ile iki evlilik yaptı. 5 Ağustos 1962’de Los Angeles’taki evinde 36 yaşındayken öldü. Marilyn Monroe’nun ölüm nedeninin bir intihar olduğu belirtilmesine rağmen, ölümünden sonraki yıllarda ölümüyle ilgili birkaç komplo teorisi üretildi.

Facebook Comments

Bir Cevap Yazın